dv mindenkinek! Ebben a rvidke lersban bemutatom, hogy lehet szpen elrendezni az oldalad menpontjait, mire rdemes figyelni s mit rdemes hanyagolni.
1. Szvegek elrendezse.
Nagyon fontos, hogy nznek ki a szvegek a moduljaidban. Az sszkpbe is nagyon sokat szmt, s nem mellesleg fontos, hogy a ltogat szemnek ne rtson a szvegnk, hanem szpnek, rendezettnek s ttekinthetnek lsssa.
Teht, egy ilyen szveg helyett:

Inkbb mutassunk egy ilyen szveget:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros et accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te feugait nulla facilisi. Nam liber tempor cum soluta nobis eleifend option congue nihil imperdiet doming id quod mazim placerat facer possim assum. Typi non habent claritatem insitam; est usus legentis in iis qui facit eorum claritatem. Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius. Claritas est etiam processus dynamicus, qui sequitur mutationem consuetudium lectorum. Mirum est notare quam littera gothica, quam nunc putamus parum claram, anteposuerit litterarum formas humanitatis per seacula quarta decima et quinta decima. Eodem modo typi, qui nunc nobis videntur parum clari, fiant sollemnes in futurum.
Hogy mi a klnbsg?
Az els szveg tl kicsi betkkel van rva, tl halvny, emellett a sorok csak vget rnek a semmiben, ami egyltaln nem szp sszhats tern, se semmilyen tren. Az olvas szemt bntja, valsznleg fl mondat utn flbe is hagyja az olvasst, akrmilyen j szvegrl van sz, mert kifolyik a szeme. A msodik szveg sorkizrt, ami rendezett kpet mutat, nhny lnyeges fogalom/mondat/informci ki van belle emelve, s a betmret is olvashatv teszi az egszet. Fontos, hogy a bet sznre/mretre, mindig nagyon figyeljnk! Fehr alapon is rdemesebb fekete betk helyett inkbb szrkt hasznlni, s fekete alapon soha ne rjunk teljesen fehr betvel, hacsak nem az a clunk, hogy szemszetre kldjk a ltogatinkat.
2. Modulok elrendezse
Ha egy modulban tbb msik menpont van, akkor j, ha tudjuk, hogyan lehet ket szpen elrendezni.
Lssunk egy pldt:

Na, ht akrhogy is nzzk, ez nem szp. Egy nagy sszefoly akrmi, nem ltszik rendesen a tagolsa, nem ltszik rendesen, hogy melyik men aktv s melyik nem, semmi nem hvja fel a figyelmnket r, egyszeren csak semleges az egsz. Szval alaktsunk rajta pr dolgot s mris gy nz ki:

Mg CSS tuds nlkl is lehet szp ment varzsolni, egy-kt kiemelssel. A f menknek adjunk nagyobb, esetleg eltr szn cmet, al pedig a menket ne csak gy beszrjuk, rakjunk eljk valamit, ami felsorolst mutat. Ez lehet akr szmozs, akr szimblumok, brmi, ami jl nz ki s ad egy kis tagolst a menknek. Mindjrt jobb, nem igaz? Ha tudsz CSS mdostsokat vgezni, akkor mg sznesebb s szebb lehet tenni ket, de errl majd ksbb. Most ugorjunk elre mg egy szintet, mg mindig a menk elrendezsn bell.

Itt most a lersos menket kell nzni. Mindent gy csinltunk, ahogy az elbb mutattam, valahogy mgsem az igazi, ugye? Valami csak nem stimmel. Ezeket a menket rengetegflekpp lehet hasznlni, amikor valami extra informcit szeretnl kzlni az adott mendrl. Ki ksztette, milyen nehz, mirl szl, stb. Ezekben az esetekben a szerkeszt legjobb bartja a tblzat. Hogy hogyan? Mi sem egyszerbb :)

Ezzel a kis ikonnal szrjunk be egy tblzatot.

Itt a belltsoknl vlaszuk ki, hogy hny sorra s oszlopra van szksgnk ahhoz, hogy knyelmesen elfrjen minden, amit szeretnnk megosztani. Nekem most ehhez 3 sorra s 2 oszlopra van szksgem, szval azt simn gy hagytam. A szlessget gy vlaszd ki, hogy az oldaladat ne hzza szt, a szeglymret pedig mindig legyen 0! Ha nem akarod, hogy ronda tblzat szlek szedjk szt a modulodat, akkor erre nagyon figyelj. A cella trkzt n ltalban 1-esen szoktam hagyni, de ez is attl fgg, kinek hogy tetszik ppen. Ha ksz vagyunk, mentsk el, s rakosgassuk be a szvegeket a megfelel tblzat rszbe, s mris gy fog kinzni a modulunk:

Mris jobb, nem igaz? Minl tbbet rsz a jobb oldali cellba, annl kzelebb rakja a feliratot a bal oldalihoz, szval ne aggdj, ha elsre tl messze van. :)
J szerkesztst kvnok mindenkinek!
|