dv mindenkinek! Ma jabb cikkel rkeztem. Ugye egy weboldal tartalom nlkl nem sok, viszont az sem mindegy, hogy a tartalmat milyen formban tlaljuk az olvasinknak. Ha a ltogat nehezen tudja elolvasni a cikkjeidet, vagy ha esetleg bntja a szemt az egsz katyvasz, nem fogja vgigolvasni az rsodat, s valsznleg nem is fog visszajnni tbbet hozzd, maximum ha nagyon bizakod avval kapcsolatban, hogy hamar lesz stlusvlts az oldaladon. Ebben a kis cikkben ejtsnk pr szt a bettpusokrl.
Alapveten ktfajta bettpust klnbztetnk meg: A "serif" s a "sans serif" bettpusokat. Hogy mi a klnbsg? A serif a talpas bettpusok csaldja, a sans serif pedig a talpatlanok, mint amit mi is hasznlunk az oldalon. Serif pl: Times New Roman Sans serif: Arial, Tahoma.

Weblapszerkeszts cljbl mi a klnbsg? Nos, az tlthatsg. Amg a beadand hzidolgozatokat legtbb esetben Timesszal kell rni, addig a weblapokon ez nem ajnlott. A Sans Serif (talptalan) bettpusokat knnyebb olvasni szmtgpen, tlthatbb kpet nyjtanak, mert a kis talpacskk nem zavarnak be a sorok kzt, s a betk sem mosdnak ssze tlk. Szval, ha szeretnl tlthat oldalt, akkor hasznlj Sans Serif bettpust, ezekbl a legnpszerbbek az Arial, s a Helvetica, valamint a Tahoma s a Verdana. Alapbl gy tnhet, hogy nagyon kevs a klnbsg, de azrt van. Mi itt az oldalon Arial bettpust hasznlunk.
Azonban, ha szeretnl kiemelni valamit, mondjuk egy modulcmet, akkor ott nyugodtan hasznlj Serif bettupst, ha az tetszik, hiszen rvidebb szvegeknl nyugodtan hasznlhatak ezek a fajta fontok.
Modulfejlcnek hasznlhattok rott hats bettpust is, hiszen azok is nagyon szpen mutatnak, m hossz szveghez ezt semmikpp sem ajnlanm.
A bettpusoknak nem csak a fajtja fontos, hanem az is, hogy milyen tvolsgban rendezdnek a sorok, s a betk egymstl. Alapveten ltalban jl nz ki bettvolsgnak az alaprtk, m ha nagyon szeretnd, ezeket lehet varilni bizonyos helyzetekben. Amit viszont rdemes megnzni s belltani, az a sormagassg. Egyltaln nem mindegy, hogy a kt sor mennyire folyik egymsra, a nagyon sr szveg igencsak tudja bntani az ember szemt, gyhogy rdemes gy belltani a sormagassgot, hogy hagyjon teret a szvegnek, ne follyon ki az ember szeme, ha olvas valamit a weblapodon.

Ltjtok? Ms, ha nincs belltva rtk s simn a legmagasabb bet magassgt veszi fel a sor, vagy ha van hely a sorok kzt. Ennek az rtke nem lland, a 24px a kpen csak egy plda, ez fgg a betmrettl s attl is, mekkora helyet szeretnl hagyni a betknek. Ezeket az rtket CSS-ben kell belltani, ezekkel a parancssorokkal:
font-family: Arial; (a bettpusod)
font-size: 12px; (a betmret)
line-height: 14px; (a sormagassg)
Ennyi az, amit rdemes tudni a bettpusok hasznlatrl elssorban, ksbb taln mg bvtem ezt a cikket! Addig is j szerkesztst mindenkinek!
|